CONGRATULATIONS TO THE 2014 ARTISTS IN MUSIC AWARDS RECIPIENTS

Artist of the Year
·      Glitter Rose  (WINNER)    
·      Cheating Daylight
·      The Como Brothers Band
     
Album of the Year
·    "Baby Steps" by 

The Como Brothers Band - (WINNER)
·    Walla - Nature EP
·     Calico - Calico the Band EP    

 

Performer of the Year

·     Max and the Moon

·     Walla

·      Y Luv

·      Melanie Taylor

·      Glitter Rose (WINNER)


Best Alternative Artist
·      In Air
·      Y Luv
·      Max and the Moon
·      Walla (WINNER)
·      MK Ultra    

 

Best Teen Pop Artist
·      Torrey Mercer
·      Tyler Lane
·      Tyler Matl (WINNER)
·      Above Seclusion
·      Anne Jane Bishop
    
Best Music Video
“Buda Negra” - Glitter Rose (WINNER)
“Looking Glass” - Torrey Mercer
“Wolf In Sheep Skin” - Lora McHugh
“Run” - Marina V
“One More Day” - Ben Davis
    
Best Singer Songwriter
·      Aoede
·      Marga Lane
·      Justin Dorsey
·      The Como Brothers Band
·      Soren Bryce (WINNER)

 

Best Folk/Acoustic Artist
·      Granicy Square
·      Michael Annotti
·      Soren Bryce (WINNER)
·      Alex Cartwright
·      Nothing North of Alaska

 

Best R&B/Soul Artist
·      KedaSings (WINNER)
·      Shae
·      Justice Boateng
·      Dezmond Meeks
·      Marga Lane    

 

Best Indie Artist
·      Walla (WINNER)
·      Max and the Moon
·      Cheating Daylight
·      Golden Bear

 

 

 

 

 

 

 

 

Best Jazz Artist
·      Lynn Cardona
·      David Longoria (WINNER)
·      Jacnique Harris-Love
·      Level 10

 

Composer of the Year
·      Alex Carwright
·      Nicki Kris
·      The Como Brothers Band (WINNER)
-      Aoede
-      London Thor

 

Best Blues Artist
·      BigBang Zoom
·      Paul Blissett
·      Douye’
·      Trevor Sewell (WINNER)
·      Anne McClain    

 

Producer of the Year
·      Daniel “Dagger” Kain
·      Dran Michael (WINNER)
·      David Gielan
·      Josh Igloo Monroy
·      Gregory Hutchison

 

Best Rock Artist
·      G William Boyd       
·      The Como Brothers Band
·      Cheating Daylight (WINNER)
·      Pullman Standard
·      Mustard    

 

Best Urban/Hip Hop Artist
·      AVI Most ILL (WINNER)
·      YaBoi Eljay
·      Cali Barnes
·      Antwon King

 

Best Electronica Artist
·      EMPiRELIVE
·      Travis Royce (WINNER)
·      Ex-Plosion
·      Shadow System
·      Drop Kick Pop    

 

Best Adult Contemporary Artist
·      Nicki Kris
·      Tom Slack
·      Melissa VanFleet
·      David Gielan
·      Bruce Lev  (WINNER)  

 

Best Country Artist
·      Kaela Kinney
·      The C.R. Ecker Band
·      Leigh Cara
·      Calico the Band
·      McKenna Loren (WINNER)

 

Best Pop Song
·     “Shine Your Light” - Diverse Pop Group
·      Party Glitter RockStar” - Lexi
·      “All I Ever Wanted” - Tyler Matl
·      “Forbidden Fruit” - Chelsa Perkins (WINNER)
·      “Not the Same” - Shae

 

 

 

Best Christian/Gospel Artist
·      Megan Tibbits
·      Anya Alexandria
·      Anne McClain (WINNER)
·      In the Midst 777

 

Best Latin Artist
·      Samy Gana
·      Juan Francisco Zerpa
·      Henya Tejeda
-      Ennio Emmannuel (WINNER)
    

Best Southern Rock Artist
·      Big Bang Zoom
·      Glitter Rose (WINNER)
·      Kaela Kinney
·      Jarvis Brown

 

Best Teen Artist
·      Torrey Mercer (WINNER)
·      Diamante
·      Brooke Rose
·      Anne Jane Bishop
·      Lovey James

 

Best Reggae Artist
·    KedaSings
·     Sono Vero (WINNER)
·     HEARTAFIYA

 

Best Pop Artist
·      FevaMode
-      Tyler Matl
·      Melanie Taylor (WINNER)
·      Chelsea Perkins
·      Torrey Mercer

 

Best Dance Artist
·      BP Major (WINNER)
·      Natalie Jean
·      Mina Koo
·      Melanie Taylor
·      Desmond Meeks

 

CRITIC'S CHOICE AWARDS

 

Inspirational Artist of the Year

· Torrey Mercer for her work in Anti-bullying with kids

 

Best Independent Radio Show

·     Twitter Tuesday LIVE

 

Best New Artist
·      MK Ultra 

 

Artist In Cinema Award
·       Christina DeRosa

 

Young Artist Award

·       Mehkenna

 

Lifetime Achievement
·      Michelle Philips

   

 

 

2014 Honorable Mentions

 

 

Lifetime Achievement (Honorable Mention)

Victor Orlando

 

Best R&B / Soul Artist (Honorable Mention)

JoBee

Steve Ryan

Kathryn Hoxie

MarQuise 

Angeline

 

Best Music Video (Honorable Mention)

Loren McKenna "You Can't Beat the City"

Mina Koo "Troubadours (Dance Floors)"

Paul Miro "Kings of Mediocrity"

Bruce Lev "I've Got the Groove"

The Como Brothers Band "Late Nights"

Marneen Lynne Fileds "Shadows"

Natalie Jean "Mission"

Ashley Jordan "If I Had You"

BP Major "Electronic Lover"

Anya Alexandria "Tears Fall Now"

Ofir Engel "Task of Mind"

Tyler Layne "Boom Boom"

"Tear" by Voice In the Attic

"Love the Way You Move" by Slightly Left of Centre

 "Not the Same" by Shae

 

Best Pop Artist (Honorable Mention)

Rachel London

Angelica Joni

Sammy Hakim

Natalie Jean

Lonna Marie

Miranda Gil

Nick Schmitto

Kotadama

Jessica Shores

Serena Page

Andrew Varner

Brittnee Belt

Misi Stomber

Linda Gambino

Goldman King

JRyan

Aemo E'face

Candice E Russell

Lora McHugh 

Misi Stomber

Stephanie K

Sanny Santos

Mykell

Diverse Pop Group 

Hella Donna

Marga Lane

Muhu

Desmond Meeks

Lovey James

Waking Ugly

Aricka J

Isaiah Grass

Tyler Layne

Lexi

Ashtree

 

Best Singer/Songwriter (Honorable Mention)

Maddie Jones

Kate Diaz

Henrietta Defreitas

Nothing North Of Alaska

Torrey Mercer

Tom Slack

Lora McHugh

Lee Koch

Gavyn Bailey

Christina Quinones

Bruce Lev

David Gielan

Melissa VanFleet

Trevor Page

Anya Alexandria

Anthony Fallacaro

Brobst

Anne McClain

Dianne Meinke

 

Best Jazz Artist (Honorable Mention)

TomerGeorgeCohen & Zohar Lahat

Jerry Stenger

Etheria Tree

 

 

Best Adult Contemporary (Honorable Mention)

Trillium Vein

Rick Devin

Marneen Lynne Fields

 

Best Alternative Artist (Honorable Mention)

The Como Brothers Band

The Voodoo Coda

Leaves Russell

Last Stand For Lucy

Farely

Shell Shock Lullaby

Corey Tut

Cheating Daylight

Steve Burton

Gianfranco De Franco

Cheetah Black

 

Best Blues Artist (Honorable Mention)

James Kennedy 

 

Best Christian/Gospel Artist (Honorable Mention)

Gabriela Fajardo

495 Music Group

KJ Golden

Shauni Williams

Will Stewart

 

Best Country Artist (Honorable Mention)

Jerry Whittom

Ashley Jordan

Alex Cartwright

Whisky Row

Chelsea Hasket

Thirty Spokes

BigBangZoom

Abi Ann

Brittany Bexton

Barley Station

Bryony Brooke

 

Best Dance Artist (Honorable Mention)

Daiyon

Qlub 4ntz

Marilyn Childs Duncan

Christine Schimanski

Katja Glieson

 

Best Electronica Artist (Honorable Mention)

Reflekt

Fatmagic

Day Twelve

Anne McClain 

 

Best Folk / Acoustic Artist (Honorable Mention)

GoldenBear

Luke Potter

Llod MacHardy

Whitaker and Me

Gala

Mike Pilgermayer 

Anne McClain 

 

Best Urban / Hip Hop Artist (Honorable Mention)

Garscon

Travis Royce

Steelyone

Chris-topher The Anadote

Silver Sweets

 

Best Indie Artist (Honorable Mention)

Second Player Score 

Leaves Russell

Anya Alexandria

 

Best Latin Artist (Honorable Mention)

James Kennedy

NAO

Alejandro

Muhu

 

Best Metal Band (Honorable Mention)

Nekrogoblikon
Katholicus

 

Best Radio Disc Jockey (Honorable Mention)

Jay Adkins

 

 

Best Rock Artist (Honorable Mention)

Brobst

Kristen Faulconer

Last Stand For Lucy

ORNIMENTAL

Nick Schmitto

Matter of Fact

BigBangZoom

Jane Train

Living Waters

Corey Tut

Steve Kuchinsky

Beta Ray

BP Major

22Hertz

Trevor Sewell

Carson Allen 

Cheetah Black

 

Best Teen Artist (Honorable Mention)

Abi Ann

This Boy That Girl

 

Best Teen Pop Artist (Honorable Mention)

This Boy That Girl

 

Best Pop Song (Honorable Mention)

"Romeo" - Anne Jane Bishop

 

Producer of the Year (Honorable Mention)

Laslo Barkasi

Trevor Sewell

 

Composer/Songwriter of the Year

(Honorable Mention)

Barley Station

Whitaker and Me

Bruce Lev

Kim Allen

Christine Schimanski

Mike Pilgermayer 

Anne McClain 

 

ARTISTS IN MUSIC AWARDS ALUMNI

2013 Artists In Music Awards Final Nominees and Winners

Best Alternative Artist
·      Leave It To Us
·      The Controversy
·      In Air (winner)
·      Feu
·      Cheating Daylight
 
Best Folk/Acoustic Artist
·      Willie Ames
·      Jenny D
·      Soren Bryce (winner)
·      Aoede
·      Mika Ben Yami
 
Best Christian/Gospel Artist
·      In the Midst 777 (winner)
·      Ray Roman
·      Anne McClain
·      Kelly Manu
 
Best Blues Artist
·      Trever Sewell (winner)
·      The Nonessentials
·      Marneen Fields
·      Joanne LeBlanc
·      The Como Brothers Band
 
Best Adult Contemporary Artist
·      Tom Slack (winner)
·      Janice Waley
·      Andrea Desmond
·      John Cassese
·      Eleven Dollars
 
Best Country Artist
·      Jessica Caylyan
·      Glitter Rose
·      Katie Cole (winner)
·      Whisky Row
·      Alex Cartwright
·      Abi Ann
 
Best Jazz Artist
·      Tom Slack
·      Wilma :)
·      Alex Economou (winner)
·      Keith Williams
·      Derik Nelson
 
Best Hip Hop Artist
·      Deedub
·      Ko-Lition (winner)
·      Travis Royce
·      Nix the Future
·      Da Govamint
 
Best R&B/Soul Artist
·      Michael Annotti
·      G-Lory
·      Nix the Future
·      Ray Ramon
·      The Ill Funk Ensemble (winner)
 
Best Punk/Post Punk Artist
·      Implants
·      Leave it to Us
·      Static People (winner)
 
Best Metal/Hard Rock Band
·      Haster (winner)
·      In the Midst 777
·      Hillbilly Harold
 
Lifetime Achievement
·      Valerie Watson
·      Brad Mercer (winner)
 
Producer of the Year
·      Daniel “Dagger” Kain
·      Avery Berman – The Ground Above (winner)
·      Johnathan Cunningham – Soren Bryce
·      Christie Beu and OnDre – The Beu Sisters
·      Nathaniel Kunkel - Darlingside
 
Best Radio Disk Jockey
·      Mark Lamdanski
·      Diggy Kat (winner)
·      Gus Summers
·      Rodney Bardin
·      Taylor Van Arsdale
·      Brad Mercer
 
Best Music Video
·      Beu Sisters “Never Gonna Give You Up”
·      David Geftakys “Games We Play”
·      Reachback “No One Else” (winner)
·      The Controversy “Real”
·      Static People “Toxic Overload”
 
Best Indie Rock Artist
·      Walla (winner)
·      Darlingside
·      Cheating Daylight
·      The Barrens
·      The Robo Drum
 
Best Pop Artist
·      Beu Sisters (winner)
·      Melanie Taylor
·      Cheating Daylight
·      Jamie Alimorad
·      Spencer Kane
·      Amy Barbera
 
Best Rock Artist
·      Glitter Rose (winner)      
·      Katie Cole
·      Reachback
·      Jamie Alimorad
·      Leave it to Us
 
Best Latin Artist
·      Samy Gana (winner)
·      Juan Francisco Zerpa
·      Signa
 
Best Dance Artist
·      Ray Ramon
·      G-Lory
·      Peter Pappas
·      Melanie Taylor (winner)
·      Lisa Panagos
 
Best Electronica
·      Next Day Fresh
·      Travis Royce
·      The Ground Above (winner)
·      Sensor
·      Psy’Aviah
 
Best Singer Songwriter
·      Aoede
·      Mika Ben-Yami (winner)
·      Amy Barbera
·      Tom Slack
·      Janice Whaley
 
LGBT Person of the Year
·     Dr John Carvalho (winner)
·      Adam Lambert
·      Laura Vall
·      Esther Escobedo
·      Dan Fishback

2012 Artists In Music Awards Final Nominees and Winners

Artist of the Year

The Controversy - WINNER

Stacy Clark

Reachback

Haster

 

Album of the Year

Spencer Kane

Monte Pittman

AOEDE - WINNER

DevonSol

Katrina Stone

 

Best Solo Artist

Monte Pittman - WINNER

Elle Vee

Natalie Major

Meru Matu

Spencer Kane

 

Best Alternative Artist

The Cold Chills

Emblem3

Nobody Gets Killed - WINNER

Overwatch

Casino

Red9

 

Six Chambers Rock Artist of the Year

Katie Cole - WINNER

Laura Vall

Monte Pittman

Reachback

Monks of Mellonwah

Kristen Foulconer

 

Best Pop Artist

Audrianna Cole

Katie Cole

Spaceship Days - WINNER

Breaking Day

Reachback

Nico Adams

 

Best R&B / Soul Artist

DevonSol - WINNER

YOUNG-N-FABULOUS

Breaking Day

X.O. 

KHELA

 

Best Hip Hop / Rap Artist

DayDa Bass

Twin Towers

Vee

Deedub - WINNER

DEZERT BOYZ

The Chairman of Spoken Words

 

Best Folk / Acoustic Artist

Rena Wren

AOEDE - WINNER

Danny Barca

Rose Knight

JennyDmusic

Homesick Elephant

 

Best Singer / Songwriter

Melissa VanFleet

Stacy Clark - WINNER

Tiffany Jane

Elle Vee

Natalie Major

Jessica Saad

 

Best Metal Band

Jenna Syde & the Watchers

Sleepless in Motion

DMT

Haster

Switchblade Glory - WINNER

 

Best Jazz Artist

Ava Lemert

Kenny Love

Danny Barca

Stevie Hawkins - WINNER

Dave Painchaud

 

Best Country Artist

The O'Neill Sisters - WINNER

Jennell

Rose Knight

Jessica Caylyn

Jordan Carter

JD STRAIT

 

Best Blues Artist

Tiffany Jane - WINNER

OLIO

Monte Pittman

Stevie Hawkins

Trevor Sewell

Ann Armstrong & Steve Hughes 

 

Best Latin Artist

Mauricio Herrera

Signa- WINNER

LIANA VEDA

Luci

Alexandra Legouix & The Sunflowers

 

Best Indie Rock Artist

Monks of Mellonwah - WINNER

Twenty7

THE ROBODRUM 

Beyond Conception

Reachback

 

Best Dance Artist

DevonSol

EMII

Donny B Lord - WINNER

Tomi Kenn

Z LaLa

Angelica de No

 

Best Electronica Artist

Dancelife Metro

Chamber of Echoes

Collin Marrero

Girl Love Shoes

DYMAXION VEHICLE - WINNER

 

Best Disc Jockey

PJ Butta

Ivan Martinez

DJ Ray Rhodes

DJ Nate Wilson - WINNER

 

Best Punk Artist

The Bots - WINNER

Bad Bad Meow

Scrupulous

Dirtee Doggz

Bacout Area

 

LBGTQ Person of the Year - Laura Vall - WINNER

 

Alan Freed Award "Life Time Achievement"

Al Bowman, Founder of Los Angeles Music Awards - WINNER

Dae One